Cronesta - Developerské projekty v Praze

Pomáháme investovat do Vaší budoucnosti

Aktuality

Developerský projekt Výhledy Rokytka brzy nabídne nové byty v Praze

Vysočany má mnoho lidí stále mylně za zapomenutý industriální okraj Prahy, už dávno tomu tak ale není. Strategicky položené místo plné zeleně slibuje pohodlné bydlení v nově vznikající čtvrti.

Genius loci prázdných továrních hal se zalíbil umělcům, kteří je využívají jako ateliéry, galerie i místa ke konání kulturních akcí a sídlí tu také filmová studia. Přímo v bývalém areálu někdejšího strojírenského podniku ČKD se nachází i nový rezidenční developerský projekt Výhledy Rokytka, který tu položí základy nově vznikající čtvrti Emila Kolbena, jež skloubí novou moderní výstavbu s kouzlem industriální architektury.

I navzdory tomu je oblast Vysočan plná zeleně. Revitalizace okolí říčky Rokytky proměnila tuto část Prahy 9 v příjemné místo obklopené parky, kam je možné chodit na vycházky, sportovat i trávit čas s dětmi. Nakoupit můžete v nedaleké Galerii Harfa u O2 Arény či v nákupním centru Fénix na Vysočanské, sportovní vyžití nabízí vedle nové cyklostezky s fitness prvky například také nedaleký bazén se slanou vodou v Hloubětíně.

Rezidenční projekt Výhledy Rokytka nabízí byty u metra Kolbenova a Vysočanská, odkud je to do centra Prahy hromadnou dopravou téměř čtvrthodinka. Také autem je oblast dobře dostupná, leží nedaleko pražského okruhu a v ceně každého bytu je i garážové stání. I na kole se odsud všude dostanete pohodlně – byty leží přímo u cyklostezky. Většina z nich má předzahrádku či terasu s neobvyklým výhledem na Prahu.

Ve dvou novostavbách nabídne společnost CRONESTA, a.s. na konci roku 2022 k nastěhování celkem 118 bytů různých velikostí od garsonky po šestipokojové či atypické mezonetové byty. Standardem je vybavení od renomovaných světových výrobců, klient má ale v případě včasné rezervace možnost do podoby interiéru zasáhnout podle svých představ a obklady, dlažby, podlahy či vybavení koupelny dotvořit spolu s architekty.

Více o projektu
 

Jak správně vybrat nový byt v Praze

Jak z bytů na prodej vybrat ten, který je pro vás nejvhodnější? Pomineme-li teď důležité aspekty, jako je podoba kupní smlouvy, jestli je cena za byt odpovídající a jaké podmínky si prodávající klade, měli bychom při koupi nového bytu vzít v potaz několik základních faktorů.

Lokalita

Zatímco mnoho věcí uvnitř bytu si můžete v případě potřeby upravit a přestavět, jeho lokalitu nezměníte. Dopravní dostupnost, občanská vybavenost, dostatek zeleně či kulturní vyžití bývají nejdůležitějšími faktory, záleží ale samozřejmě na vašem životním stylu a preferencích. Jsou v okolí bydliště potřebné obchody, školy nebo školky? Jak daleko to budete mít k lékaři? Zaparkujete u domu? A dostanete se domů hromadnou dopravou, i když zrovna nebudete mít k dispozici auto?

Tradičně je vyšší poptávka po bytech u metra nebo na tramvajové lince, žádanější jsou samozřejmě byty u parku a v poslední době také u cyklostezky. Mít vše potřebné v dosahu se vyplatí. I když se postupem času změní vaše životní situace a byt vám již nebude vyhovovat, na atraktivním místě jej pak snadněji pronajmete.

Před koupí bytu se také doporučuje nahlédnout do územního plánu, abyste za pár let nebyli překvapeni, kde že jste se to usadili. Kde dřív bývala klidná zeleň, může být klidně naplánovaná výstavba skladové haly nebo kancelářského komplexu.

Velikost není vše

Údaje o počtu metrů čtverečních nemusí o skutečné velikosti bytu vypovídat vše. Důležitější, než toto číslo, je především dispozice prostoru a rozložení místností. Pokud je byt architektonicky špatně řešený a nejde využít každý jeho kout, jsou vám metry čtvereční k ničemu. Zavádějící je tento údaj například u půdních bytů, kde kvůli šikmým stropům nelze veškerou plochu plnohodnotně využít.

Pokud chcete v novém bytě sami bydlet a nejen ho pronajímat, zvažte, jaké máte životní plány za pár let. Mít pokoj navíc se vyplatí, nejen když plánujete rozšířit rodinu. Dobře poslouží i jako pracovna či tělocvična. Při koupi nového bytu se také vyplatí přihlédnout k tomu, zda má dostatek úložných prostor jako jsou komory nebo šatny, jestli k němu patří také sklep nebo garáž.

Umístění bytu

Byty v přízemí bývají kvůli hluku z ulice a nedostatku světla levnější, než ty ve vyšších patrech. Nemusí to být ale pravidlem. V kurzu je teď prodej bytů s předzahrádkou, která je plnohodnotnou alternativou slunné terasy. Zajímejte se také o orientaci bytu či jednotlivých pokojů. Balkon směrem na západ slibuje dlouhé letní večery na vzduchu, naopak pokud si rádi přispíte, orientace ložnice na východ vás asi nepotěší.

Zvažte také, jak vypadají společné prostory domu. Například pro rodiny s malými dětmi, seniory nebo hendikepované může být rozhodující i přítomnost výtahu i jeho velikost. Důležitým faktorem také pro většinu lidí je, je-li přímo v domě nebo před ním možnost parkování. Zejména v hustě obydlených oblastech Prahy či ve staré zástavbě je to bývá velmi složité.

Starý dům nebo novostavba?

Jednou z věcí je, za jakou cenu byt pořídíte, další je ale výše pravidelných nákladů. I zdánlivě levný byt se vám tak může prodražit, je-li dům špatně izolován, okna protahují a na stěnách se drží vlhkost. Všímejte si při koupi i těchto detailů a dívejte se spíše po nízkoenergetických bytech.

Výhoda při koupi starého bytu je, že je již prověřen časem. Poptáte-li se v okolí, sousedé vám můžou napovědět, jaká jsou pro a proti. Ve prospěch starého bytu může hrát lokalita, ve skříních ale může skrývat mnoho kostlivců. V jakém stavu jsou rozvody, stoupačky, výtah, okna a vůbec samotný dům? Není v plánu nějaká rozsáhlá rekonstrukce, která by vám znepříjemnila život? I novostavby mohou vyrůst ve výhodně položených lokalitách, v Praze se rozvíjí výstavba například v oblasti Vysočanské, Kolbenovy a v přilehlém projektu Rokytka.

 

Nízkoenergetické byty šetří vaši peněženku i životní prostředí

Nízké provozní náklady jsou jedním z nejdůležitějších kritérií při pořizování nového bytu. Pokud bydlíte v nízkoenergetickém bytě, můžete na nákladech za energie ušetřit tisíce korun ročně oproti starému bytu stejné velikosti. Spotřeba může být díky tomu klidně až desetkrát nižší.

Potřebný objem energie na vytápění, ohřev vody, větrání, osvětlení či chlazení - to vše určuje, do které z energetických tříd stavba náleží podle náročnosti (na stupnici A až G). Od roku 2009 je nutné tuto skutečnost u každé novostavby uvádět na takzvaných energetických štítcích.

Například stavba spadající do energetické třídy B odpovídá stupni „velmi úsporná“ a její roční spotřeba energie na vytápění musí být menší než 50 kWh na metr čtvereční. To je hraniční hodnota, do níž ještě mluvíme o takzvaných nízkoenergetických domech či bytech. Nové bytové projekty v Praze, které nabízí společnost Codeco, tyto parametry splňují.

VHODNÁ IZOLACE

Jedním z důležitých faktorů, který rozhoduje o energetické náročnosti stavby, je vedle kvalitních stavebních materiálů především vnější zateplení pláště domu. Vhodná izolace zajišťuje minimální tepelné ztráty. Obávat se, že byste protopili více, pokud máte velkou prosklenou terasu, se ale nemusíte. Únikům tepla totiž účinně zabrání i správně zvolená okna, případně dveře. Skla s více vrstvami (ideálně trojskla) zamezují nejen tepelným ztrátám, ale zároveň také izolují venkovní hluk.

Na střechu domu lze umístit solární kolektory, které vyrábějí energii, díky níž je možné například ohřívat vodu. Dům je pak částečně soběstačný a šetří životní prostředí.

CHYTRÁ VÝMĚNA VZDUCHU

Výměnu vzduchu v bytě, jeho čištění a současně vytápění zajišťuje v nízkoenergetických bytech takzvaný systém rekuperace. Co se za tímto složitým názvem skrývá? Jde jednoduše o zpětné získávání tepla. Takový způsob výměny a ohřevu vzduchu snižuje energetické ztráty, již by jinak vznikly například větráním. To v bytě probíhá automaticky - do interiéru proudí čerstvý vzduch, i když jeho obyvatel neotevře okno.

ZDRAVÉ PROSTŘEDÍ

Jak to funguje? Přes rekuperační výměník se čerstvý vzduch nasátý zvenku ohřeje a do bytu proudí již vyčištěný přes filtry, prostřednictvím průduchů umístěných například v podlaze. V takovém bytě je proto ideální vlhkost vzduchu a také se v něm méně práší, což uvítá nejen vaše peněženka a životní prostředí, ale i vaše zdraví. V interiéru se díky tomu netvoří plísně, navíc běžně používané prachové filtry je možné doplnit například pylovými, což ocení především alergici.

 

Byty na prodej nebo pronájem - co se nyní více vyplatí?

Zvažujete koupi bytu? Realitní trh se změní. Vyplatí se více pronájem nebo hypotéka? V nabídce budou byty u metra, byty u cyklostezky i s předzahrádkou.

Mít vlastní bydlení se především v současné krizové situaci, kterou nikdo neočekával, ukazuje jako velká výhoda. Mnohé rodiny vlivem opatření kvůli pandemii nového koronaviru zasáhl nenadálý výpadek příjmů a splácet hypotéku je pro ně obtížnější. Ale na druhou stranu jde o peníze, které investujete do vlastního a tak se vám zhodnotí.

Obecně vzato, pokud dosáhnete na hypotéku a cena měsíční splátky je nižší než výše nájmu v dané lokalitě, koupě vlastního bytu se vám vyplatí. Výhodou nájemního bydlení oproti tomu je, že přestěhováním se můžete v průběhu života pružně reagovat na měnící se potřeby rodiny. Do nájemního bydlení v dnešní době u nás i na západ od našich hranic směřuje čím dál více rodin, které si hypotéku nemohou dovolit. A nájmy v důsledku úměrně tomu rostou.

Kdo má nyní zájem o byty na prodej, měl by zpozornět. Podle aktuálních údajů bank (Fincentrum hypoindex) v posledních měsících platilo, že lidé si pořizovali stále dražší nemovitosti. Únor 2019 byl po únoru roku 2017 na trhu realit dokonce druhým nejúspěšnějším obdobím v historii. Vlivem pandemie podle expertů sice nejspíš ceny bytů neklesnou, ale vzít si hypotéku by mělo být mnohem dostupnější.

Lidé se ovšem budou obávat příchodu ekonomické recese, budou řešit problémy spojené s výpadkem příjmů a pořizování nového bydlení proto často odloží na později. Dá se tak očekávat, že se zbrzdí i budoucí výstavba nových bytových projektů. Na dračku proto půjdou ty stávající, jež už dostaly od úřadů zelenou.

Zejména v Praze je stále obtížné získat povolení pro výstavbu nových developerských projektů. O novostavby a byty, které již na trhu jsou, tak bude čím dál větší zájem. Kdo chce nyní investovat, právě nemovitosti budou dle odborníků jednou z nejvýhodnějších cest.

Z hlediska lokality je největší zájem tradičně o byty u metra, výhodou je blízkost parků, cyklostezek a v kurzu budou stále více i byty s předzahrádkou. Roste poptávka po menších bytech typu 1+kk nebo 2+kk, které se dají snáze pronajmout, protože jsou svou dispozicí vhodné jak pro jednotlivce nebo mladé páry, tak i jako startovací byty pro menší rodiny nebo bydlení pro lidi v důchodovém věku.